Vinařství

sklep - vinice - výroba vína

VÝROBA VÍNA

Základem prvotřídní jakosti našich vín jsou kvalitní hrozny, které zrají na úrodných půdách ve vinicích převážně v Horních Nechorách (podoblast Slovácká).

Hrozny sbíráme ručně, při jejich zpracování pak využíváme moderní technologie (pneumatické lisování, řízené kvašení, používání vinifikátorů, jablečnomléčné fermentace, deskové či křemelinové filtry, apod.).

Hrozny bílých odrůd zpracováváme na automatickém italském pneumatickém lisu zn. WELO a kvasný proces probíhá reduktivní technologií řízeného kvašení v nerezových tancích. Plně automatická technologie vinného kvašení je opět od firmy WELO.

Fermentace a kvasný proces modrých odrůd probíhá ve speciálních nerezových vinofikátorech (opět plně automatických) bez přístupu kyslíku a zbytečného síření rmutu tzv.bezoxidační metodou. Všechna červená vína po vylisování prodělávají jablečno-mléčnou fermentaci ve speciálních nerezových tancích s tepelnou regulací.

Bílá vína jdou po vyškolení z nerezového tanku přímo do láhve, aby byla zachována svěžest a ovocnost vína. Červená vína se stočí z nerezového tanku na několik měsíců do ležáckých nebo barikových sudů, aby se vydýchala a poté jdou do láhve. Stáčení do originálních lahví probíhá na automatické lince od firmy WELO.

Pro červené vína používáme speciální vinifikátory a následně pak vína dozrávají v dřevěných sudech značky CHAMELLIER.

Po dosažení potřebné zralosti jsou vína láhvována na moderní plnící lince pod ochrannou atmosférou dusíku a uložena ke zrání do archívu.


Kromě „obvyklých“ vín jsme vyrobili i některá vína speciální:

  • SVATOMARTINSKÉ – v roce 2007 jsme poprvé vyrobili mladé, tzv. Svatomartinské víno ze tří odrůd - Modrý Portugal, Zweigeltrebe Rosé a Veltlínské zelené.
  • BARRIQUE – v roce 2009 jsme zakoupili speciální sudy z Francie, ve kterých nyní dozrávají některé odrůdy červeného vína (Neronet 2008)
  • ROSÉ – v letošním roce jsme jako novinku připravili výrobu vína rosé z odrůdy Zweigeltrebe.

SKLEP

  • je umístěn v části Horní Nechory
  • v roce 1982 staví Pavel Matušek nejstarší spolu se současným majitelem vinařství Pavlem Matuškem starším menší vinný sklep pro účely zpracování a výroby vína
  • v roce 2005 probíhá rekonstrukce vinného sklepa – došlo ke zvětšení prostor v podzemí, založení archívu vín a byla přistavena místnost na lisování a řízené kvašení vín
  • začátkem roku 2009 byla dokončena rekonstrukce interiéru, včetně vybudování krbu a posezení pro cca. 20 lidí
  • v roce 2010 je pro hosty našeho vinařství dostavěno také ubytování

VINICE

V oblasti Nechory přes 2.1ha vinic, které jsou svou polohou odlišné, tak aby typově vyhovovaly vínu, která na těchto tratích pěstujeme.


Předchozí stránka: Vinařství u sv. Kříže
Další stránka: Naše vína